آموزش

بلوئر

بلوور‌ها (بلوئرها) انواع متفاوتی دارند که در این مقاله به انواع آن می‌پردازیم

در ابتدای مقاله لازم است یادآور شویم که یکی از خدماتی که شرکت آوان ارائه می‌دهد، آنالیز ارتعاشات برای پایش وضعیت و عیب یابی این تجهیزات است. اگر شما برای تعمیر این تجهیزات بارها اقدام کرده‌اید و دوباره پس از مدتی شاهد خرابی آنها هستید، می‌توانید با ما تماس بگیرید. ما با استفاده از سنسورهای ارتعاشی و دستگاه آنالیز لرزش، ایراد سیستم را به صورت ریشه‌ای تعیین و طی یک گزارش به شما اعلام ‌می‌کنیم. با توجه به تلرانس های دقیق ساخت بلوورها (دمنده ها) نسبت تجهیزات با دقت ساخت پایین تر (مانند فن ها) آنالیز ارتعاشات و عیب یابی آنها آسان تر است.

انواع بلوور

  1. بلوورهای جابجایی مثبت
  2. بلوور با لوب‌های چرخان

نوعی بلوور است که دارای دو روتور چرخشی می‌باشد. دو المان چرخشی که در یاتاقانهای خود با دور معکوس می‌چرخند از یک سمت هوا را مکش کرده و به خروجی منتقل می‌کنند. نام دیگر این بلوورها “روتس بلوئر” می‌باشد. این بلوورها از کاربرد گسترده‌ای در صنعت دارند. برای جلوگیری از درگیری لوب‌ها با یکدیگر در سمت مخالف شفت محرک، یک جفت چرخدنده‌ی تایمینگ قرار دارد که در صورت هرگونه خرابی در یاتاقانها یا لقی در سیستم باعث ایجاد خرابی در چرخدنده‌های تایمینگ خواهد شد و لوبها مستقیماً با یکدیگر درگیر شده و باعث خرابی شدی خواهند شد. با آنالیز ارتعاشات ماه ها قبل از خرابی کامل میتوان فرکانسهای شروع خرابی را مشاهده و از آسیب به تجهیز جلوگیری کرد. پایش وضعیت ارتعاشات این تجهیزات به جهت هزینه‌های بالای تعمیرات آنها کاملاً بصرفه است.

بلوور

  1. بلوور با حلزونی‌های مارپیچ

این بلوور‌های دارای حلزونی نر و ماده هستند که در در هر مقطع بین یکدیگر چرخش کرده و در طول بلوور، هوا را بین حلزونی‌ها و بدنه محبوس و انتقال می‌دهند.

  1. بلوورهای گریز از مرکز چند مرحله‌ای

بلوور

بوسیله‌ی یک موتور الکتریکی شفت مرکزی که ایمپلرها روی آن نصب شده‌اند می‌چرخد. با مکش هوا از قسمت مرکزی هر ایمپلر، در کانالهایی هوا به صورت شعاعی و به صورت مرحله به مرحله منتقل می‌شود. طبیعتاً فشار در هر مرحله افزایش دارد.

  1. بلوورهای سرعت بالا

این دمنده‌ها که برای فشار بالا (تا 25 Psi)  و جریان بالا (تا 15000 متر مکعب در ساعت) طراحی شده‌اند، توسط یک موتور محرک تغذیه می‌شوند. مشابه دمنده‌های گریز از مرکز، این دمنده ها دارای پروانه هایی در طرفین هستند که مکش در دو سمت را فراهم می‌کنند. سیستم به یک درایو متصل است که باعث افزایش سرعت دورانی و همچنین تنظیم جریان خروجی می‌شود.

  1. بلوورهای احیا کننده یا “ساید چنل”

بلوورهای احیا کننده با نام‌های بلوورهای کانال جانبی، ورتکس بلوور، Regenerative و بلوورهای حلقه‌ای نیز شناخته می‌شوند. می‌توان از آنها با عنوان کمپرسورهای دینامیکی یاد کرد. در این سیستم پروانه های چرخان انرژی را به گاز محبوس منقل می کنند. گازی که باید منتقل شود از طریق یک صدا خفه کن به داخل کشیده می‌شود و انتقال انرزی به صورت مرحله به مرحله در بخش های شعاعی بلوور صورت می‌پذیرد. از بلوور ساید چنل در تصفیه خانه های صنعتی و بهداشتی به صورت تزریق هوا در عمق سیال صورت می‌پذیرد. ساید چنل ها هم به عنوان دمنده و هم برای ایجاد خلا استفاده می‌شوند. یکی از مهمترین شخصیت‌های هوای منتقل شده توسط بلوئر ساید چنل، پیوسته بودن آن است که باعث میشود لاین خروجی دچار ضربه‌ی کمتر گردد.

بلوور

برچسب ها
Cresta Help Chat
Send via WhatsApp